שאלות ותשובות לעסקים בימי קורונה

הפדיון היומי אצלי ירד ב-70%. אקבל פיצוי?

התשובה כרגע אינה ידועה באופן רשמי. לפי שעה דנים בפיצוי חד-פעמי של 4,000 עד 7,000 שקל לבעלי חנויות שהפדיון אצלם ירד משמעותית. יחד עם זאת, בשל ההיקף העצום של ירידת הרווחים ברחבי הארץ מוערך שלא יינתן פיצוי בהיקפים גדולים לעסק שנפגע ממשבר הקורונה, כיוון שזה יעלה מיליארדים לקופת מס רכוש.

 

אני ספק של הממשלה והיא חייבת לי כספים. מתי אקבל אותם?

כל חובות המדינה לספקים ישולמו מיידית, ללא התחשבות בכללים של שוטף פלוס 45. ואולם הוראה זאת נכונה רק לתשלומי חודש 3/2020 בשלב זה.

 

שלחתי עובדים לעבוד מהבית. יש הבדל במשכורת?

יום עבודה מהבית נחשב ליום עבודה רגיל. יחד עם זאת, אין החזרי נסיעות, הוצאות אש"ל (הוצאות מזון ולינה) והטבות אחרות הנהוגות למי שעובד בימים כתיקונם ממקום העבודה.

 

אני עובד בחברה גדולה ונתנו לי שלוש אופציות: פיטורים, חופשה ללא תשלום או קיצוץ 60% מהשכר למשך חודשיים. מה עדיף?

אין תשובה חד-משמעית. מצד אחד קיצוץ שכר לחודשיים זה עדיין כסף בטוח לעובד - ודרך נהדרת לשמור על מקום העבודה. בחל"ת העובד הזכאי יקבל עד כ-10,000 שקל במקסימום, לטעמנו להיות מפוטר זה הכי גרוע כי בשוק העבודה העתיד לבוא עלינו ייתכן שעדיף לשמור על מקום העבודה. חשוב לציין כי גם בפיטורים וגם בחל"ת העובד זכאי לדמי אבטלה.

 

כנראה לא אעמוד בהסכם השכירות. מה לעשות?

אם הנכס נדרש לטווח הקצר-בינוני לא כדאי להשתחרר מההסכם. אם הנכס מכביד ואינו נדרש לעסק גם לטווח הקצר-בינוני, מומלץ לבצע מהלכים מהירים להשתחררות מהסכם זה, נושא הכרוך בהתמודדות משפטית מסוימת. משרדנו עובד בשיתוף פעולה עם עורכי דין שיסייעו לכם בכך.

 

אני בבידוד של שבועיים. מי משלם על ימי הבידוד?

המעסיק הוא הסופג את ההפסד במקרה הזה. העובד ירשום 12-10 ימי מחלה (לפי מספר ימי העבודה שלו בשבוע) ויקבל משכורת עבור ימי הבידוד. המעסיקים דורשים שהממשלה תפצה אותם, אולם בשלב זה עדין אין פתרון רשמי לכך.

 

אקבל דמי אבטלה אם ישלחו אותי הביתה?

התנאים שונו לטובתך: עד כה היה צריך לעבוד 12 חודשים בשנה וחצי האחרונות על מנת לקבל מענק אבטלה. כעת, כדי לקבל את דמי האבטלה מספיק להוכיח חצי שנה בלבד של עבודה קודמת (מידע זה טרם עודכן באתר הביטוח הלאומי).

 

מה ההבדל בין חופשה ללא תשלום לחופשה רגילה?

בחל"ת יחסי עובד-מעסיק ממשיכים להתקיים, אף שהעובד בחופשה ולא יקבל שכר וזכויות אחרות, כגון הפרשות לפנסיה, לקרן השתלמות ולביטוח הלאומי. העובד גם לא יצבור ותק בתקופה זו. בתום החל"ת העובד יוחזר למקום עבודתו מבלי שייפגע.

 

נשלחתי לחופשה בלתי מוגבלת והחלטתי להתפטר. אקבל פיצוי?

כן . בשל המצב שנכפה עליך תוכל להתפטר ולהיות זכאי לכספי הפיצויים. לטעמנו יש לשמור ככל שניתן על מקום העבודה ועל לקוחותיך. כל משבר הוא הזדמנות ומומלץ לחשוב על דרכים להמציא עצמך מחדש ולתת ערך ללקוחותיך ככל שניתן.

 

 

מחפשים רו"ח בעל נסיון והכרות עם הקרן בערבות מדינה? הגעת למקום הנכון. פנו אלינו לקבלת מידע בנושא

 
השאירו פרטיכם כעת ונשוב אליכם עם מידע נוסף!
שם(*)
אנא מלא את שמך
מייל(*)
אנא הזן כתובת מייל
טלפון(*)
אנא הזן מספר טלפון
הודעה (לא חובה)
אנא הזן תוכן הודעה
Invalid Input

מחפשים רואה חשבון בכפר סבא? התקשרו עכשיו !  09-7672139