Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

// קרונה - כל הדרכים להתמודד עם עסק בתקופת משבר //

 

אנו נמצאים בתקופה מאתגרת ולא פשוטה שבה שולטת בעיקר אי הוודאות והבהלה שמסביב.

אמנם קשה שלא להיות מושפע מהמתרחש מסביבנו אשר מועצם באמצעי התקשורת אך אנו סמוכים ובטוחים כי בסופה של תקופה זאת נצא מחוזקים.

בימים האחרונים בשל משבר הקורונה נשאלנו על ידי מספר רב של לקוחות, חברים ומכרים מה דעתנו בנושא משבר הקורונה והשפעתו על עסקים ועל המשק.

עולות שאלות כמו: האם לסגור עסקים שונים? האם למשוך ולפדות כספי חסכונות/ תיקי מניות או למשוך פנסיות?

האם להוציא עובדים לחופשה ללא תשלום? האם עצמאי יכול לתבוע דמי אבטלה?

כדי לעזור לכם בימים אלו - ריכזנו עבורכם מידע חיוני והמלצות שלנו להמשך התנהלות.

 

אנו קוראים לכם להיכנס לאזור משבר הקורונה באתרנו, לקרוא את התכנים ולפנות אלינו במידה ויש לכם שאלות נוספות.

שנדבע במהרה ימים יפים יותר!

א) דחייה לתשלומי המע"מ ותשלומי המיסים

משרד האוצר נתן דחיה לתשלומי המע"מ והמיסים של 1-2/2020 בשלב ראשון ל-26/3/2020 ובהמשך אף הרחיב את הארכה לשלהי חודש 4/2020 ( לחלק מסוגי העסקים). תשלומי הניכויים (למשלמי משכורת) – לא נדחו. כמו כן לא נדחו הדיווח והתשלום לעסקים המדווחים מדי חודש לרשויות.
לטעמנו לא היה טעם בדחייתם של תשלומים אלה (ובמיוחד שההודעה על הדחיה ניתנה רק ביום 15/3/2020 לאחר שמרבית התשלומים כבר הועברו לדיווח ולתשלום בדואר).
מרבית לקוחות משרדנו כבר שילמו את תשלומי המיסים הנדרשים מהם כך שהוראה זאת אינה רלוונטית עבור רובכם. בעקבות אי הודאות השוררת לגבי רמת ההכנסות שכל עסק מצליח ויצליח להפיק מפעילותו בחודשים הקרובים עלול היה להיווצר מצב בו לכשיגיע מועד התשלום של המיסים של 1-2/2020 לא יהיה ברשותכם (חס וחלילה) לשלם את המיסים ואז יתחיל מעגל קסמים לא בריא של עיקולים, וכו'.
בטוחני שכל אחד דואג לכלכלת משפחתו ולבריאות משפחתו ואולם אנו מנסים לפחות לגרום לכך שרשויות המס לא ישבו בראשכם כעוד התחייבות שעליכם יהיה לשלם ( דווקא במועד שבו לא בטוח כי יהיה ברשותכם כסף רב יותר משמצוי בידיכם היום).
רק לתשומת ליבכם שנודע לי אפילו על לקוחות שרשות המיסים למרות הבטחותיהם המפורשות הטילו עיקולי כספיים גם בימים אלה על סכומים פעוטים שלטענתם עצמאים היו חייבים להם.

 

ב) הקרן לעסקים קטנים להלוואות בערבות המדינה

מזה מספר רב של שנים מפעילה מדינת ישראל את הקרן לעסקים קטנים להלוואות בערבות המדינה. באמצעות קרן זאת עסקים עם מחזורי פעילות של עד ל-500 מיליון שקל (עד למשבר הקורונה רק עסקים עם מחזור של עד 100 מיליון שקלים יכלו לפנות לקרן) יכולים לקבל הלוואות לפרק זמן של 5 שנים. ההלוואות אמנם בריבית בנקאית מקובלת בשוק ואולם יתרונן של הלוואות אלה ברמת הביטחונות הנמוכה הנדרשת, בעובדה שהן אינן מהוות חלק מ"האובליגו" של העסק, וכמו כן למקבל ההלוואה ניתנת תקופת גרייס של כחצי שנה עד למועד הראשוני בו יש להתחיל לפרוע את ההלוואה.
במקביל לפעילות משרדי כרואה חשבון עבדתי כ- 5 שנים בקרן לעסקים קטנים וכבודק בקשות הלוואה מטעמה. הנני מומחה להכנת תוכניות עסקיות לקרן זאת. ברבות השנים הגשתי וטיפלתי במאות בקשות והכנת תוכניות עסקיות לקרן.
רצונה של הממשלה לעזור מחד באמצעות הקרן לעסקים קטנים מבורכת ואולם מניסיוני כמועסק בקרן אני יודע ש:

  1. ישנה חשיבות רבה לרמה ולאיכות התוכנית המוגשת לקרן .
  2. הקרן גם בימים רגילים מוצפת בפניות ובקשות הלוואה והסיכויים לקבלת הלוואה קטנים משמעותית ממה שראשי המשק מנסים לשדר לציבור.
  3. לא כל עסק יכול / זכאי וכדאי לו להגיש בקשת הלוואה שכן מדובר בהלוואה אותה יש להחזיר.
  4. רמת הביטחונות הנדרשת ממקבל ההלוואה אמנם נמוכה יחסית ( 10% לעומת 25% במסלול הרגיל) ואולם הוא עדין נדרש לתת ערבות אישית מלאה לכל גובה ההלוואה.

 

על מנת להקל עליכם ולהגביר את סיכויי קבלת ההלוואה משרדי מתחייב:

  1. להגיש לקרן בקשות ותוכניות עסקיות רק לעסקים שקיים לדעתנו סיכוי לקבלת הלוואה.
  2.  משרדנו לא יגבה שכר טרחה על בקשות הלוואה שידחו על ידי הקרן.
  3. שכר הטרחה שנגבה מבקשת הלוואה שתאושר יהיה מופחת ( 2% מסך ההלוואה שתאושר) ויגבה רק לאחר קבלת המימון בפועל.

 

ג) מענק לעצמאים

על פי המתגבש נראה כי עצמאי שיוכיח שהפדיון והרווחים שלו ירדו משמעותית בגלל משבר הקורונה יקבל מענק חד־פעמי מהמדינה בסכום של עד 6,000 שקלים. ואולם טרם נתקבלו הנחיות מפורשות ותנאים המסבירים מהי ירידה משמעותית בהכנסות ומה יהיו אמצעי ההוכחה לירידה בהכנסות וברווחים. לצערנו, כשצריך לרדוף אחרי המדינה והפיצוי סביר שהדברים יתמהמהו...
מנכ"ל האוצר שי באב"ד ציין מאוחר יותר כי מדובר רק בעסקים עם מחזור של 300 אלף שקל בשנה, כלומר עסקים זעירים וקטנים במיוחד. אין מענה לעסקים עם סכומי מחזור גבוהים יותר.
אי הוודאות לעסקים גדולה, שכן עדיין לא ידוע גם מה יהיה המנגנון שבו יוכלו העסקים לבקש את המענק ומתי הוא יתקבל. כחלון ציין בדבריו כי המהלך הזה יגובש בימים הקרובים במשרד האוצר ולאחריו ייצאו הנחיות מסודרות.

 

ד) דמי אבטלה לעצמאיים

מידע מורחב בנושא יעלה בהמשך.


ה) חל"ת לעובדים

מידע מורחב בנושא יעלה בהמשך.


ו) מאין יבוא כסף? 

רבותי אנו מצויים בתקופת משבר ואנו שוקדים על רעיונות לסייע לכם. יתכן מאד שבימים הקרובים נכנס להסגר כולנו ואולם זאת הזדמנות לעשות סדר במסמכים ישנים ולחפש בתא הדואר האלקטרוני שלכם מסמכי הוצאות ששייכות לשנת 2019. אנו מבקשים שתנצלו הזדמנות זאת כדי לחפש הוצאות ומסמכים שונים שביכולתכם לרכז כבר כעת עבור שנת 2019 כדי שאנו נוכל להכין במהירות את דוחות המס שלכם לשנת 2019 כיון שבהחלט יתכן שנצליח לייצר לכם החזרי מס שיקלו עליכם ולו במעט.

אנו חוזרים ומסבירים כי מדובר בהליך מתגלגל ושאלות רבות עדין ללא מענה ואולם אנו שוקדים על קבלת פתרונות ותשובות מאת הרשויות השונות. ונעדכנכם בכל מידע חדש שיוכל לסייע לכם.

קצת עלינו...

משרד רו"ח אופיר דמבין הממקום באזור השרון בכפר-סבא מעסיק כלכלנים, יועצי מס ורואי חשבון בעלי ניסיון רב בתחום המיסים (יוצאי רשות המיסים), החשבונאות והייעוץ הכלכלי ואנו מתמחים במתן שירותי גיוס הון ובמתן שירותי הנהלת חשבונות חשבות לחברות כמו גם לעסקים בתחילת דרכם.

אנו מלווים את לקוחותינו משלב הרעיון המוביל להקמת עסק או חברה, המשך בפתיחת תיקים ברשויות המס השונות, ניהול מערכת החשבונות, תכניות עסקיות וליווי מול בנקים, הכנת משכורות והכנת דוחות כספיים לרשויות המיסים.

קרא עוד...

כדאי לדעת...

השאירו פרטיכם כעת ונשוב אליכם עם מידע נוסף!
שם(*)
אנא מלא את שמך
מייל(*)
אנא הזן כתובת מייל
טלפון(*)
אנא הזן מספר טלפון
הודעה (לא חובה)
אנא הזן תוכן הודעה
Invalid Input

מחפשים רואה חשבון בכפר סבא? התקשרו עכשיו !  09-7672139